0

NIGHTLIFE: Here’s what’s brewing at area pubs, clubs

Share Button

Highlights include David Uosikkinen’s In The Pocket at Ardmore Music Hall,  K Phillips at Steel City Coffee House, Muriel Anderson at Kennett Flash and more

The following is a sampling of venues in the region. Venues and performers are welcome to send information to ticket@digitalfirstmedia.com.
Main Line area
30 MAIN: 660 E. Lancaster Ave., Berwyn, (610) 220-2367. DJ Mike Alba, Charlie Gracie, Oct. 14; Rocktoberfest, Oct. 22.
ARDMORE MUSIC HALL: 23 East Lancaster Ave., Ardmore, (610) 649-8389. Echoes, Oct. 14; David Uosikkinen’s In The Pocket, Oct. 15; Yonder Mountain String Band, Oct. 16; Foy Vance, Oct. 18; Roosevelt Collier’s Philly Get Down, Feat, and more, Oct. 20; Darlingside, Oct. 21.
BURLAP AND BEAN: 204 South Newtown Street Road, Newtown Square, (484) 427-4547. Open mic., Wednesdays. Lizanne Knott and Nathan Bell, Oct. 14; Billy Penn Burger with Billy Freeze, Oct. 15; Gleeche, Oct. 20; Brother Sun with The Lowest Pair, Oct. 21; Christine Lavin with Bernard Sarkissian, Oct. 22.
NEW LEAF CLUB: 1225 Montrose Ave., Rosemont, (610) 525-1711. Open mic., Thursdays. Live music, Saturdays.

K Phillips, seen in this video performing in Bethlehem in August, will be at Steel City Coffee House in Phoenixville on Oct. 20.


Berks County
BLACKJAX AMERICAN PUB AND GRILLE: 668 Benjamin Franklin Highway, Birdsboro, (610) 385-JAXX. Riverchasers poker, Wednesdays, Fridays and Sundays.
CIGARS INTERNATIONAL: 1635 Mountain Road, Hamburg, (610) 562-0500. Trivia, Tuesdays.
DOUBLETREE HOTEL: Reading.
REVERB: 1402 N. Ninth St., Reading, (610) 743-3069.
THE GRESHVILLE INN: 1013 Reading Ave., Boyertown, (610) 367-6994.
THE OTHER FARM BREWING CO.: 128 E. Philadelphia Ave., Boyertown, (610) 367-1788. Jazz Jam, first Thursday of the month; Open Jam, fourth Thursday of the month.
TROOPER THORN’S: 451 Morgantown Road, Reading, (610) 685-4944. DJ Evolution, Sundays; Quiz Night, Wednesdays.
UNION JACKS ON THE MANATAWNY: 546 Manatawny Road, Oley.
Bucks County
FREE WILL BREWING CO.: 410 E. Walnut St. No. 10, Perkasie, (267) 354-0813. Beer events, festivals and beer on tap; “Cards Against Humanity,” Tuesdays.
HAVANA: 105 S. Main Street, New Hope, (215) 862-9897. Matt Sevier, Jerry Lee Watkins, Oct. 15; Milagro, Oct. 21.
SELLERSVILLE THEATER: 24 W. Temple Ave., Sellersville, (215) 257-5808. Eric Johnson, Oct. 14; O’Connor Band, Oct. 15; Bobby Rush, Norman Taylor, Oct. 16; Grim Reaper, Psychoprism, Oct. 19; Crystal Bowersox, Ken Yates, Oct. 20; Classic Albums Live presents Pink Floyd’s “Dark Side of the Moon,” Oct. 21; “Tied up in Knotts” by Karen Knotts (tribute to Don Knotts), Oct. 22; Project Object, Out of the Beardspace, Oct. 22; Tommy Fleming, Oct. 23.

Muriel Anderson

Muriel Anderson

Chester County
KENNETT FLASH: 102 Sycamore Alley, Kennett Square, 484-732-8295. Chris Buono, Bob Lanzetti, Oct. 14; Mary Fahl, Oct. 15; Open mic with Matt Servier, Oct. 16; Muriel Anderson, Oct. 19; Phoebe Legere, Oct. 21; The DuPont Brothers, Oct. 22; Nate Talley, Oct. 23.

Muriel Anderson is seen in the video below, she will be at the Kennett Flash on Oct. 19.


THE BRIKETTE LOUNGE: 1339 Pottstown Pike, West Chester, (610) 696-9656.
SPRING CITY HOTEL: 88 N. Main St., Spring City, (610) 948-7525.
Delaware County Area
A.J. STEPHEN’S CRAB HOUSE AND BAR: 105 S. MacDade Blvd., Glenolden.
A TASTE OF KEY WEST: 17 S. Morton Ave. Morton.
AMICI RISTORANTE: 17 S. Morton Ave., Morton, (610) 690-2400. Friday nights from 4:30-6:30 is Buck a Shuck night with Ritchie.
BOGARTS BAR AND GRILL: 773 W. Sproul Road, Springfield.
BRANDYWINE TURF CLUB: Baltimore Pike, Concordville, (610) 361-9000. Horse racing daily.
BRIARCLIFFE BAR AND GRILL: 1061 Cedarwood Road, Briarcliffe.
BURGUNDY LOUNGE: 25 E. Hinckley Ave., Ridley Park.
COPLEY’S TAVERN: Chichester Ave., Boothwyn. Misty Blue Karaoke with Patty, Thursdays and Saturdays.
CR SHENANIGANS: 4936 Pennell Road, Aston. Karaoke, Tuesdays.
DINO’S: 110 S. MacDade Blvd., Glenolden.
EDDYSTONE VFW 7949: 1015 Saville Ave.
GOOD TIME CHOLLY’S: 60 E. Baltimore Ave., Clifton Heights.
JD MCGILLICUDDY’S: 211 Carre Ave., Tinicum.
J.T. BREWSKI’S: 510. S. Oak Ave., Primos.
MAGGIE O’NEILL’S: Pontiac Road, Drexel Hill.
MCGLONE’S STANLEY KUP INN: 209 Baltimore Pike, Springfield.
MILMONT INN: 300 Belmont Ave., Milmont Park.
MURRAY’S BAR AND GRILLE: 524 E. Baltimore Ave., Clifton Heights.
RED IRON PUB (FORMERLY CENTRAL PARK): 650 Baltimore Pike, Springfield, (610) 544-1076. DJ, Saturdays.
RIDDLE ALE HOUSE: 1073 W. Baltimore Pike, Media. Open Mic., Tuesdays.
SLOWDOWN GRILLPUB: 4700 Pennell Road, Aston.
SPADA’S HOTEL: 920 Simpson St., Eddystone.
STAR HOTEL: Marcus Hook. Cash prize bingo, Fridays; Fun Facts Trivia, Saturdays.
SUNDANCE SALOON: 3531 Concord Road, Aston.
TAP ROOM: 15 S. Morton Ave., Morton, 610-690-2400. Open mic, Wednesday.
TAVOLA RESTAURANT + BAR: 400 W. Sproul Road, Springfield. Quizzo, Tuesdays.
THE REEF SEAFOOD AND STEAK RESTAURANT: Carpenter Plaza at the end of Meetinghouse Road, Wilmington, Del. Live blues with 4W5, Wednesdays; karaoke, Thursdays.
TOM-N-JERRY’S: 1006 MacDade Blvd., Milmont Park.
2312 GARRETT BAR RESTAURANT: 2312 Garrett Road, Drexel Hill.
TOWER THEATER: 69th and Ludlow streets, Upper Darby, 610-352-2887.
North Penn/Indian Valley
APPALACHIAN BREWING CO.: 50 W. Third Ave., Collegeville, (484) 973-6064.
BLUE DOG BEER GARDEN: Broad and Vine streets, Lansdale, (215) 368-6620. Open 4 to 11 p.m. Fridays, 1 to 11 p.m. Saturdays, noon to 5 p.m. Sundays through Nov. 6; Halloween Human Party, Oct. 29; Halloween Dog Party, Oct. 30.
BLUE DOG TAVERN: County Line Road and Route 202, New Britain, (215) 997-9988. Poker, Tuesdays; trivia, Wednesdays; Wealth of Riches, Oct. 22; Bobby Lenti Band, Oct. 29.
BLUE DOG PUB: Allen Forge Shopping Center, Valley Forge and Allentown roads, Towamencin, (215) 368-6620.
BOYD’S CARDINAL HOLLOW WINERY: 1830 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 801-2227.
BUCKS COUNTY COMEDY CABARET: atop Poco’s, 625 N. Main St., Doylestown, (215) 345-JOKE. Jay Black, LaTice Mitchel-Klapa, Connor McGovern, Oct. 14-15; J.J. Ramirez, Connor McGovern, Oct. 21; J.J. Ramirez, Troy Moore, Oct. 22.
COUNTRY CREEK WINERY: 133 Cressman Road, Salford Township, (215) 723-6516. Swift River Still, Oct. 14; Bourbon and Grass, Oct. 29.
CROSSROADS TAVERN: 2004 Hilltown Pike, Hilltown, (215) 822-3161. “Oktoberfest,” Oct. 14-16; Megan Knight, Oct. 14; Little Red Rooster, Oct. 15; Tony Alosi, Oct. 21; “Motown Night,” Oct. 22.
DUTCH COTTAGE TAVERN: 1264 Bridge Road, Skippack, (610) 584-9961. Karaoke, Fridays.
FARM HOUSE RESTAURANT: 1146 Stump Hall Road, Skippack, (610) 584-5170. Voice in the Mirror, Oct. 14; Greg Henderson, Oct. 21.
HOTEL FIESOLE: 4046 Skippack Pike, Skippack, (610) 222-8009. Live music, Fridays and Saturdays. Big Daddy & The Fender Benders, Oct. 14; Main Event Band, Oct. 15; Mighty Manatees, Oct. 21; Ken Battista Band, Oct. 22.
J.T. BANKER’S: 309 S. Main St., Sellersville, (215) 257-9300. DJ, Oct. 14, 28; Stella and the Voodoo Fish, Oct. 29.
JUSTIN’S CARRIAGE HOUSE: 3911 Skippack Pike, Skippack, (610) 584-5005. Live music, Fridays.
KEYSTONE LOUNGE: 3509 Skippack Pike, Worcester, (610) 615-6310. Karaoke, Thursdays; live music, Fridays and Saturdays; Comedy Night, Oct. 14;The Southern Belles, Oct. 15; Where’s Pete, Oct. 28.
LANSDALE TAVERN: 839 W. Main St., Lansdale, (215) 362-0460. Trivia, Wednesdays.
LEDDY’S PUB: Lederach Golf Course, 900 Clubhouse Drive, Lower Salford, (215) 513-3034, ext. 9. Quizzo, Oct. 20.
MAINLAND GRILLE: 2250 Rittenhouse Road, Lower Salford, (215) 256-6192. Trivia, Wednesdays; live music, Fridays and Saturdays; Adam Motto, Oct. 14.
NORTH PENN FIRE COMPANY: 141 S. Main St., North Wales. Psycho ‘78, The Sixties, Hollenlarm, Merit, Oct. 21.
PIZZA TIME SALOON SPORTS BAR & GRILL: 1900 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 699-7529.
PUCK LIVE: 1 Printers Alley, Doylestown, (215) 348-9000. Open blues jam, Tuesdays; open mic., Wednesdays; Vermilion, Oct. 15; Barefoot Bobby and the Breakers, Oct. 21; Almshouse, Matt Sevier, Oct. 22.
PRISM BEER: 810 Dickerson Road, Upper Gwynedd, (267) 613-8572.
RED CEDAR GRILLE: 249 Bethlehem Pike, Hatfield Township, (267) 477-1422. Trivia, Tuesdays.
RISING SUN INN: 898 Allentown Road, Franconia, (215) 721-6350. Satin & Steel, Oct. 14; Dharma’s Kindness, Oct. 15; “Cruise In,” Oct. 16; Mighty Manatees, Oct. 20; Christopher Dean Band, Oct. 21.
ROCK ‘N’ REBEL SALOON & GRILLE: 1903 Bethlehem Pike, Hatfield, (215) 822-9420. Country karaoke, Wednesdays; Texas hold ‘em, Thursdays and Saturdays; acoustic music, line dancing, Fridays; Tube Top Mama, Oct. 15; Dueling Pianos, Oct. 21; Red Planet Groove Band, Oct. 22.
ROUND GUYS BREWING CO.: 324 W. Main St., Lansdale, (215) 368-2640. Jazz jam, Wednesdays; trivia, Thursdays; “Vinyl Mondays with Skip,” Mondays; zen yoga, third Saturday of the month; “Ladies of Lansdale” drag show, Oct. 15.
THE PERK: 501 E. Walnut St., Perkasie, (215) 257-8483. Trivia, Thursdays; karaoke, last Saturday of the month.
THE SUMNEY: 1610 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 699-5693. Dean Garofalo, Oct. 22; tableside magic, Thursdays.
TEX MEX CONNECTION: 201 E. Walnut St., North Wales, (215) 699-9552. Acoustic Sundays on the patio, Sundays; karaoke, Tuesdays; trivia, Wednesdays.
VIA MARCONI SPORTS BAR AND PIZZA PUB: 190 Forty Foot Road, Hatfield, (215) 393-1776.
VIA MARCONI’S SMOKEHOUSE TAVERN: 155 Pennbrook Parkway, Lansdale, (215) 362-7663. DJ, Saturdays.
VILLAGE TAVERN: 511 Stump Road, Montgomery Township, (215) 393-7953. Live music, Fridays and Saturdays.
ZINC: Holiday Inn, 1750 Sumneytown Pike, Towamencin, (215) 368-3800. DJ, Fridays and Saturdays; Monster Mash Bash, Oct. 29
Eastern Montco
ACT II PLAYHOUSE: 56 E. Butler Ave., Ambler, (215) 654-0200.
AUGUST MOON: 300 E. Main St., Norristown, (610) 277-4008. Jazz every second Saturday of the month October-May.
BAR 31: 31 Main St., Ambler, (215) 646-0440.
BLUE COMET BAR & GRILL: 106 S. Easton Road, Glenside, (215) 572-9780.
BRITTINGHAM’S IRISH PUB: 640 Germantown Pike, Lafayette Hill, (610) 828-7351. Jamie Salvatore, Oct. 14; Red, Oct. 15; Tim Williams, Oct. 20; Jumper, Oct. 21; School Of Rock, Oct. 22.
CHAP’S TAPROOM: 2509 W. Main St., Jeffersonville, (610) 539-8722. Poker, Tuesdays; DJ, Saturdays.
FOREST & MAIN BREWING CO.: 61 N. Main St., Ambler, (215) 542-1776.
GYPSY SALOON: 128 Ford St., West Conshohocken, (610) 828-8494.
HALLIGAN’S PUB: 1619 Bethlehem Pike, Flourtown, (215) 836-9597.
HARRIGAN’S PUB: 1051 W. County Line Road, Warminster, (215) 674-3377.
KC’S ALLEY: 10 W. Butler Pike, Ambler, (215) 628-3300. Trivia, Thursdays; live music, Fridays.
KESWICK THEATRE: 291 N. Keswick Ave, Glenside, (215) 572-7650. Squeeze, The English Beat, Oct. 14; ARW, Oct. 15-16; Bianca Del Rio, Oct. 19; Melissa Ehteridge, Oct. 20; “Rocky Horror Picture Show” with Barry Bostwick, Oct. 21; Foreigner acoustic show, Oct. 22; Boney James, Oct. 23.
MAGERKS PUB AND GRILL: 582 S. Bethlehem Pike, Fort Washington, (215) 948-3329.
MIKE’S YORK STREET BAR & GRILL: 544 York Road, Warminster, (215) 672-3300. Trivia, Tuesdays; acoustic music, Wednesdays; Karaoke Night with Lou, Saturdays.
SOUTHERN CROSS KITCHEN: 8 E. First Ave., Conshohocken, (484) 344-5668.
TONY’S PLACE BAR & GRILL: 1297 Greeley Ave., Warminster, (215) 675-7275.
WET WHISTLE BAR & GRILL: 300 Meetinghouse Road, Jenkintown, (215) 884-5705. Open Mic. Night, Tuesdays; Victoria Watts, Wednesdays.
Western Montco
ALL STAR SPORTS BAR & RESTAURANT: 2485 Swamp Pike, Gilbertsville, (610) 323-1735.
CHAPLIN’S: 66 N. Main St., Spring City, (610) 792-4110. Open mic. night, Sundays. Future Stars Showcase, Oct. 14; John Seitz, Oct. 15.
CRAFT ALE HOUSE: 708 W. Ridge Pike, Limerick, (484) 932-8180.
THE COLONIAL THEATRE: 227 Bridge St., Phoenixville, (610) 917-1228. The Tribute, Oct. 14; Todd Snider, Oct. 15; Julia Chalfin, Oct. 20.
CREEKSIDE SPORTS BAR & GRILLE AT LANDIS CREEK GOLF CLUB: 765 Lewis Road, Limerick, (610) 495-6945. Live music, Fridays and Saturdays; Texas hold ‘em, Tuesdays and Thursdays; trivia, Wednesdays.
MANATAWNY STILLWORKS: 320 Circle of Progress Drive, No. 10, Pottstown.
STEEL CITY COFFEE HOUSE: 203 Bridge St., Phoenixville, (610) 933-4043. Thrifty Discount DJs, first Sunday of the month; Philadelphia Main Line Ukulele Group, second Sunday of the month; Phoenixville Area Acoustic Jam, third Sunday of the month; open mic., Thursdays. Jim Boggia, Oct. 14; The “The Band” Band, Oct, 15; Eric Sommer, Oct. 19; K Phillips, Oct. 20; Peter Mulvey, Hurricane Hoss, Oct. 21; Deb Callahan, Oct. 22. Halloween party with the Steel City house band, Oct. 29.

K Phillips

K Phillips

THE OSTERIA RESTAURANT: 3835 Germantown Pike, Collegeville, (610) 489-9886.
THE PEANUT BAR & GRILLE: 301 N. Lewis Road, Royersford, (610) 948-7635. Open mic., Thursdays.
THE PROXIMITY CAFÉ: 1450 E High St., Pottstown, (484) 949-9275.
THE WATER TOWER IN OAKS: 2200 West Drive, Upper Providence, (610) 666-0100.

Here’s a look a local bands and venues in the Berks-Mont area
13 Oct – Mo7s at Chicago Restaurant and Nightlife, Allentown (7 p.m. start)
13 Oct – Michael Kropp at The West Reading Tavern, West Reading (6:30 p.m. start)
14 Oct – The Dirty Dozen Dance Band at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
14 Oct – Kim & Paul at The Reading Liederkranz, Reading (6 p.m. start)
14 Oct – John Crouse at The Craft Ale House, Limerick (8:45 p.m. start)
14 Oct – Elena Brokus Presents: Future Stars Showcase at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
14 Oct – Funky Frets Jazz-Grass Ensemble at The Other Farm Brewing Co, Boyertown (8:30 p.m. start)
14 Oct – Billy Patrick at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
14 Oct – Coast to Coast at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick (9 p.m. start)
14 Oct – Better Than Nothing at Pappy T’s, Hamburg (9:30 p.m. start)
14 Oct – Corina Joy at Gatsby’s in Sunnybrook, Pottstown (6:30 p.m. start)
15 Oct – Pistol Whip’d at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
15 Oct – Pickfest featuring: Manatawny Creek Ramblers, Stephanie Grace, Kendal Conrad, Hoppin’ Boxcars, Lady Bird & more between Durango’s and The Other Farm Brewing Co, Boyertown (12 noon start)
15 Oct – Killen Clark at the Pick Your Own Event at Frecon Farms, Boyertown (12 noon start)
15 Oct – Stephanie Grace at The Greshville Inn, Boyertown (6 p.m. start)
15 Oct – STORM at Cooper Morgans, Barto (9 p.m. start)
15 Oct – Cole Campbell at The Craft Ale House, Limerick (8:45 p.m. start)
15 Oct – Jack Murray & The Blue Tarp Wranglers at The Pickfest After Party at The Other Farm Brewing Co, Boyertown (8:30 p.m. start)
15 Oct – Pat McGee Band at Downtown Alive, Reading (5 p.m. start)
15 Oct – Monkey Bizzness at The Moose Club, Lewistown (9 p.m. start)
15 Oct – Flower Power at Via Roma Italian Restaurant & Sports Bar, Eagleville (9 p.m. start)
15 Oct – DJ Gary Wiley at the Lower Frederick Fire Co, Schwenksville (7 p.m. start)
15 Oct – Civil Discord at The water Tower, Oaks (8 p.m. start)
15 Oct – Big Whiskey, Fritz & Friends at The 1st Fundraiser at The Farm at Sunny High Farm, Pottstown (Tix $40 benefits Farm Aid)
15 Oct – John Seitz at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
15 Oct – Mike & Dan Acoustic Trio at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
15 Oct – Kickbax Band at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick (9 p.m. start)
15 Oct – Ryan Conroy at Manatawny Stillworks, Pottstown (7:30 p.m. start)
15 Oct – Scott Gurney at Gatsbys in Sunnybrook, Pottstown (6:30 p.m. start)
16 Oct – Cliff Hills at the Pick Your Own Event at Frecon Farms, Boyertown (12 noon start)
16 Oct – Open Mic at Chaplins the Music Café, Spring City (sign ups 6:30)
19 Oct – Steve Walker Irish Show at Kelsey O’Shays, Douglassville (6 p.m. start)
20 Oct – Open Mic w/ Kim at The Greshville Inn, Boyertown (8 p.m. start)
20 Oct – Open Mic w/ Chip at Pappy T’s, Hamburg (8 p.m. start)
21 Oct – Bryan Parr & The Blind Date Band at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
21 Oct – Monkey Bizzness at The Brickette Lounge, West Chester (9 p.m. start)
21 Oct – Dean House at Emily’s, Mohnton (6 p.m. start)
21 Oct – Mo7s at Bixlers Lodge, Reading (9 p.m. start)
21 Oct – Kim & Paul at Durango’s Saloon, Boyertown (9 p.m. start)
21 Oct – Keith Brintzenhoff at The Half Moon Café in Clay on Main, Oley (8 p.m. start)
21 Oct – Dan O’Brien at The Craft Ale House, Limerick (8:45 p.m. start)
21 Oct – Hambone at The Greshville Inn, Boyertown (9 p.m. start)
21 Oct – Bobby Newton at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
21 Oct – Musician Impossible at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick (9 p.m. start)
21 Oct – Shoot The Crow at Pappy T’s, Hamburg (9:30 p.m. start)
21 Oct – Brooke DiCaro at Gatsbys in Sunnybrook, Pottstown (6:30 p.m. start)
22 Oct – IV Stone at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
22 Oct – Monkey Bizzness at Spring Gultch Campground, New Holland (Campers only, 8 p.m. start)
22 Oct – Stephanie Grace at The Crowne Plaza Hotel, Reading (8 p.m. start)
22 Oct – Go Commando at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick (9 p.m. start)
22 Oct – Sidney Joseph at The Craft Ale House, Limerick (8:45 p.m. start)
22 Oct – Jefferson Berry & The UAC at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
22 Oct – Old School at The Greshville Inn, Boyertown (9 p.m. start)
22 Oct – Jonathan Drew, Willy Herrera, Pedro & Baitfish Gary at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
22 Oct – Mason Porter at Manatawny Stillworks, Pottstown (7:30 p.m. start)
22 Oct – CJ Steinway at Gatsbys in Sunnybrook, Pottstown (6:30 p.m. start)
23 Oct – Open Mic at Chaplins the Music Café, Spring City (sign ups 6:30)
25 Oct – Born Cross Eyed Acoustic at The Funhouse, Bethlehem (10 p.m. start)

Sources: Venues’ websites and submitted information.

Share Button

Ticket