0

NIGHTLIFE: Here’s what’s brewing at area pubs, clubs

Share Button

The following is a sampling of venues in the region. Venues and performers are welcome to send information to ticket@digitalfirstmedia.com.
Main Line area
30 MAIN: 660 E. Lancaster Ave., Berwyn, (610) 220-2367. The Sin Brothers, Oct. 6; Loose and Alright, Oct. 7; classic rock features on Oct. 8; Rocktoberfest, Oct. 22.
ARDMORE MUSIC HALL: 23 East Lancaster Ave., Ardmore, (610) 649-8389. ANDERS OSBORNE PRESENT: N.M.O.
North Mississippi Allstars, Oct . 6; Sam Bush, Oct. 7; Ian Hunter, Oct. 8; Tea Leaf Green, Oct. 11; The Nth Power, Oct. 12; Chali 2na & Naughty Professor, Oct. 13; Echoes, Oct. 14; David Uosikkinen’s In The Pocket, Oct. 15.
BURLAP AND BEAN: 204 South Newtown Street Road, Newtown Square, (484) 427-4547. Open mic., Wednesdays. Charlie Phillips Who Tribute with Justin DePaola, Oct. 7; Brad Cole, Matt Nakoa, and Robinson Treacher, Oct. 8; Lizanne Knott and Nathan Bell, Oct. 14; Billy Penn Burger with Billy Freeze, Oct. 15.
NEW LEAF CLUB: 1225 Montrose Ave., Rosemont, (610) 525-1711. Open mic., Thursdays. Live music, Saturdays.
Berks County
BLACKJAX AMERICAN PUB AND GRILLE: 668 Benjamin Franklin Highway, Birdsboro, (610) 385-JAXX. Riverchasers poker, Wednesdays, Fridays and Sundays.
CIGARS INTERNATIONAL: 1635 Mountain Road, Hamburg, (610) 562-0500. Trivia, Tuesdays.
DOUBLETREE HOTEL: Reading.
REVERB: 1402 N. Ninth St., Reading, (610) 743-3069.
THE GRESHVILLE INN: 1013 Reading Ave., Boyertown, (610) 367-6994.
THE OTHER FARM BREWING CO.: 128 E. Philadelphia Ave., Boyertown, (610) 367-1788. Jazz Jam, first Thursday of the month; Open Jam, fourth Thursday of the month.
TROOPER THORN’S: 451 Morgantown Road, Reading, (610) 685-4944. DJ Evolution, Sundays; Quiz Night, Wednesdays.
UNION JACKS ON THE MANATAWNY: 546 Manatawny Road, Oley.
Bucks County
FREE WILL BREWING CO.: 410 E. Walnut St. No. 10, Perkasie, (267) 354-0813. Beer events, festivals and beer on tap; “Cards Against Humanity,” Tuesdays.
HAVANA: 105 S. Main Street, New Hope, (215) 862-9897. Vice Versa, Oct. 8; Matt Sevier, Jerry Lee Watkins, Oct. 15; Milagro, Oct. 21.
SELLERSVILLE THEATER: 24 W. Temple Ave., Sellersville, (215) 257-5808. Joe Robinson, The Bones of J.R. Jones, Oct. 7; The Outlaws, Kenny Young Band, Oct. 8; Igor & The Red Elvises, April Mae & The June Bugs, Oct. 9; Edgar Winter Band, Oct. 10; Celtic Fiddle Festival, Oct. 11; The Steppin’ Stones, Oct. 12; Leftover Cuties. Oct. 13; Eric Johnson, Oct. 14; O’Connor Band, Oct. 15; Bobby Rush, Norman Taylor, Oct. 16.
Chester County
KENNETT FLASH: 102 Sycamore Alley, Kennett Square, 484-732-8295. West Philadelphia Orchestra, Oct. 7; Beatlemania Again, Oct. 8; Better Than Bacon, Oct. 13; Chris Buono, Bob Lanzetti, Oct. 14; Mary Fahl, Oct. 15; Open mic with Matt Servier, Oct. 16.
THE BRIKETTE LOUNGE: 1339 Pottstown Pike, West Chester, (610) 696-9656.
SPRING CITY HOTEL: 88 N. Main St., Spring City, (610) 948-7525.
Delaware County Area
A.J. STEPHEN’S CRAB HOUSE AND BAR: 105 S. MacDade Blvd., Glenolden.
A TASTE OF KEY WEST: 17 S. Morton Ave. Morton.
AMICI RISTORANTE: 17 S. Morton Ave., Morton, (610) 690-2400. Friday nights from 4:30-6:30 is Buck a Shuck night with Ritchie.
BOGARTS BAR AND GRILL: 773 W. Sproul Road, Springfield.
BRANDYWINE TURF CLUB: Baltimore Pike, Concordville, (610) 361-9000. Horse racing daily.
BRIARCLIFFE BAR AND GRILL: 1061 Cedarwood Road, Briarcliffe.
BURGUNDY LOUNGE: 25 E. Hinckley Ave., Ridley Park.
COPLEY’S TAVERN: Chichester Ave., Boothwyn. Misty Blue Karaoke with Patty, Thursdays and Saturdays.
CR SHENANIGANS: 4936 Pennell Road, Aston. Karaoke, Tuesdays.
DINO’S: 110 S. MacDade Blvd., Glenolden.
EDDYSTONE VFW 7949: 1015 Saville Ave.
GOOD TIME CHOLLY’S: 60 E. Baltimore Ave., Clifton Heights.
JD MCGILLICUDDY’S: 211 Carre Ave., Tinicum.
J.T. BREWSKI’S: 510. S. Oak Ave., Primos.
MAGGIE O’NEILL’S: Pontiac Road, Drexel Hill.
MCGLONE’S STANLEY KUP INN: 209 Baltimore Pike, Springfield.
MILMONT INN: 300 Belmont Ave., Milmont Park.
MURRAY’S BAR AND GRILLE: 524 E. Baltimore Ave., Clifton Heights.
RED IRON PUB (FORMERLY CENTRAL PARK): 650 Baltimore Pike, Springfield, (610) 544-1076. DJ, Saturdays.
RIDDLE ALE HOUSE: 1073 W. Baltimore Pike, Media. Open Mic., Tuesdays.
SLOWDOWN GRILLPUB: 4700 Pennell Road, Aston.
SPADA’S HOTEL: 920 Simpson St., Eddystone.
STAR HOTEL: Marcus Hook. Cash prize bingo, Fridays; Fun Facts Trivia, Saturdays.
SUNDANCE SALOON: 3531 Concord Road, Aston.
TAP ROOM: 15 S. Morton Ave., Morton, 610-690-2400. Open mic, Wednesday.
TAVOLA RESTAURANT + BAR: 400 W. Sproul Road, Springfield. Quizzo, Tuesdays.
THE REEF SEAFOOD AND STEAK RESTAURANT: Carpenter Plaza at the end of Meetinghouse Road, Wilmington, Del. Live blues with 4W5, Wednesdays; karaoke, Thursdays.
TOM-N-JERRY’S: 1006 MacDade Blvd., Milmont Park.
2312 GARRETT BAR RESTAURANT: 2312 Garrett Road, Drexel Hill.
TOWER THEATER: 69th and Ludlow streets, Upper Darby, 610-352-2887.
North Penn/Indian Valley
APPALACHIAN BREWING CO.: 50 W. Third Ave., Collegeville, (484) 973-6064.
BLUE DOG BEER GARDEN: Broad and Vine streets, Lansdale, (215) 368-6620. Open 4 to 11 p.m. Fridays, 1 to 11 p.m. Saturdays, noon to 5 p.m. Sundays through Nov. 6.
BLUE DOG TAVERN: County Line Road and Route 202, New Britain, (215) 997-9988. Trivia, Wednesdays.
BLUE DOG PUB: Allen Forge Shopping Center, Valley Forge and Allentown roads, Towamencin, (215) 368-6620. Trivia, Tuesdays.
BOYD’S CARDINAL HOLLOW WINERY: 1830 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 801-2227.
BUCKS COUNTY COMEDY CABARET: atop Poco’s, 625 N. Main St., Doylestown, (215) 345-JOKE. Romont Harris, Tracy Locke, Oct. 7; Big Daddy Graham, Tracy Locke, Faddy, Oct. 8; Jay Black, LaTice Mitchel-Klapa, Connor McGovern, Oct. 14-15.
COUNTRY CREEK WINERY: 133 Cressman Road, Salford Township, (215) 723-6516. Rollin’ and Tumblin’, Oct. 8; Swift River Still, Oct. 14.
CROSSROADS TAVERN: 2004 Hilltown Pike, Hilltown, (215) 822-3161. Mike Beck, Oct. 7; Dirt Cheap, Oct. 8; “Oktoberfest,” Oct. 14-16; Megan Knight, Oct. 14; Little Red Rooster, Oct. 15.
DUTCH COTTAGE TAVERN: 1264 Bridge Road, Skippack, (610) 584-9961. Karaoke, Fridays.
FARM HOUSE RESTAURANT: 1146 Stump Hall Road, Skippack, (610) 584-5170. Voice in the Mirror, Oct. 14.
HOTEL FIESOLE: 4046 Skippack Pike, Skippack, (610) 222-8009. Live music, Fridays and Saturdays. Cellar Ratz, Oct. 7; Civil Discord, Oct. 8; Big Daddy & The Fender Benders, Oct. 14; Main Event Band, Oct. 15.
J.T. BANKER’S: 309 S. Main St., Sellersville, (215) 257-9300. DJ, Oct. 28; Stella and the Voodoo Fish, Oct. 29.
JUSTIN’S CARRIAGE HOUSE: 3911 Skippack Pike, Skippack, (610) 584-5005. Live music, Fridays.
KEYSTONE LOUNGE: 3509 Skippack Pike, Worcester, (610) 615-6310. Karaoke, Thursdays; live music, Fridays and Saturdays; The Southern Belles, Oct. 15; Where’s Pete, Oct. 28.
LANSDALE TAVERN: 839 W. Main St., Lansdale, (215) 362-0460. Trivia, Wednesdays.
LEDDY’S PUB: Lederach Golf Course, 900 Clubhouse Drive, Lower Salford, (215) 513-3034, ext. 9. Quizzo, Oct. 20.
MAINLAND GRILLE: 2250 Rittenhouse Road, Lower Salford, (215) 256-6192. Trivia, Wednesdays; live music, Saturdays.
PIZZA TIME SALOON SPORTS BAR & GRILL: 1900 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 699-7529.
PUCK LIVE: 1 Printers Alley, Doylestown, (215) 348-9000. Open blues jam, Tuesdays; open mic., Wednesdays; Wineskin Rock N Roll Jam, Wednesdays; Hearts Club Band (Beatles tribute), Oct. 7; Elwood James Band, Oct. 8; Vermilion, Oct. 15.
PRISM BEER: 810 Dickerson Road, Upper Gwynedd, (267) 613-8572.
RED CEDAR GRILLE: 249 Bethlehem Pike, Hatfield Township, (267) 477-1422. Trivia, Tuesdays.
RISING SUN INN: 898 Allentown Road, Franconia, (215) 721-6350. Under the Gun, Oct. 7; Satin & Steel, Oct. 14; Dharma’s Kindness, Oct. 15; “Cruise In,” Oct. 16.
ROCK ‘N’ REBEL SALOON & GRILLE: 1903 Bethlehem Pike, Hatfield, (215) 822-9420. Country karaoke, Wednesdays; Texas hold ‘em, Thursdays and Saturdays; acoustic music, line dancing, Fridays; Mystery Guest Band, Oct. 8; Tube Top Mama, Oct. 15.
ROUND GUYS BREWING CO.: 324 W. Main St., Lansdale, (215) 368-2640. Jazz jam, Wednesdays; trivia, Thursdays; “Vinyl Mondays with Skip,” Mondays; zen yoga, third Saturday of the month.
THE PERK: 501 E. Walnut St., Perkasie, (215) 257-8483. Trivia, Thursdays; karaoke, last Saturday of the month.
THE SUMNEY: 1610 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 699-5693. Dean Garofalo, Oct. 22; tableside magic, Thursdays.
TEX MEX CONNECTION: 201 E. Walnut St., North Wales, (215) 699-9552. Acoustic Sundays on the patio, Sundays; karaoke, Tuesdays; trivia, Wednesdays.
VIA MARCONI SPORTS BAR AND PIZZA PUB: 190 Forty Foot Road, Hatfield, (215) 393-1776.
VIA MARCONI’S SMOKEHOUSE TAVERN: 155 Pennbrook Parkway, Lansdale, (215) 362-7663. DJ, Saturdays.
VILLAGE TAVERN: 511 Stump Road, Montgomery Township, (215) 393-7953. Live music, Fridays and Saturdays.
ZINC: Holiday Inn, 1750 Sumneytown Pike, Towamencin, (215) 368-3800. DJ, Fridays and Saturdays; Monster Mash Bash, Oct. 29
Eastern Montco
ACT II PLAYHOUSE: 56 E. Butler Ave., Ambler, (215) 654-0200.
AUGUST MOON: 300 E. Main St., Norristown, (610) 277-4008. Jazz every second Saturday of the month October-May.
BAR 31: 31 Main St., Ambler, (215) 646-0440.
BLUE COMET BAR & GRILL: 106 S. Easton Road, Glenside, (215) 572-9780.
BRITTINGHAM’S IRISH PUB: 640 Germantown Pike, Lafayette Hill, (610) 828-7351. Paul Moore Band, Oct. 7; Covert Pop, Oct. 8; Tim Williams, Oct. 13; Jamie Salvatore, Oct. 14; Red, Oct. 15.
CHAP’S TAPROOM: 2509 W. Main St., Jeffersonville, (610) 539-8722. Poker, Tuesdays; DJ, Saturdays.
FOREST & MAIN BREWING CO.: 61 N. Main St., Ambler, (215) 542-1776.
GYPSY SALOON: 128 Ford St., West Conshohocken, (610) 828-8494.
HALLIGAN’S PUB: 1619 Bethlehem Pike, Flourtown, (215) 836-9597.
HARRIGAN’S PUB: 1051 W. County Line Road, Warminster, (215) 674-3377.
KC’S ALLEY: 10 W. Butler Pike, Ambler, (215) 628-3300. Trivia, Thursdays; live music, Fridays.
KESWICK THEATRE: 291 N. Keswick Ave, Glenside, (215) 572-7650. David Bromberg, Tom Rush, Larry Campbell, Teresa Williams, Oct. 7; Dennis DeYoung, Oct. 8; James Van Praagh, Oct. 9; William Shatner’s “Shatner’s World,” Oct. 13; Squeeze, The English Beat, Oct. 14; ARW, Oct. 15-16.
MAGERKS PUB AND GRILL: 582 S. Bethlehem Pike, Fort Washington, (215) 948-3329.
MIKE’S YORK STREET BAR & GRILL: 544 York Road, Warminster, (215) 672-3300. Trivia, Tuesdays; acoustic music, Wednesdays; Karaoke Night with Lou, Saturdays.
SOUTHERN CROSS KITCHEN: 8 E. First Ave., Conshohocken, (484) 344-5668.
TONY’S PLACE BAR & GRILL: 1297 Greeley Ave., Warminster, (215) 675-7275.
WET WHISTLE BAR & GRILL: 300 Meetinghouse Road, Jenkintown, (215) 884-5705. Open Mic. Night, Tuesdays; Victoria Watts, Wednesdays.
Western Montco
ALL STAR SPORTS BAR & RESTAURANT: 2485 Swamp Pike, Gilbertsville, (610) 323-1735.
CHAPLIN’S: 66 N. Main St., Spring City, (610) 792-4110. Open mic. night, Sundays. Open Bluegrass Jam, Oct. 6; Dads Wardrobe
, Alina Dowdalls, Oct. 7; Pretty Words, Native Riff, Trycheck, Oct. 8; Future Stars Showcase, Oct. 14; John Seitz, Oct. 15.
CRAFT ALE HOUSE: 708 W. Ridge Pike, Limerick, (484) 932-8180.
THE COLONIAL THEATRE: 227 Bridge St., Phoenixville, (610) 917-1228. The Tribute, Oct. 14; Todd Snider, Oct. 15.
CREEKSIDE SPORTS BAR & GRILLE AT LANDIS CREEK GOLF CLUB: 765 Lewis Road, Limerick, (610) 495-6945. Live music, Fridays and Saturdays; Texas hold ‘em, Tuesdays and Thursdays; trivia, Wednesdays.
MANATAWNY STILLWORKS: 320 Circle of Progress Drive, No. 10, Pottstown.
STEEL CITY COFFEE HOUSE: 203 Bridge St., Phoenixville, (610) 933-4043. Thrifty Discount DJs, first Sunday of the month; Philadelphia Main Line Ukulele Group, second Sunday of the month; Phoenixville Area Acoustic Jam, third Sunday of the month; open mic., Thursdays. Caleb Hawley, Robinson Treacher, Oct. 7; Jeffrey Gaines, Oct. 8; Jim Boggia, Oct. 14; The “The Band” Band, Oct, 15.
THE OSTERIA RESTAURANT: 3835 Germantown Pike, Collegeville, (610) 489-9886.
THE PEANUT BAR & GRILLE: 301 N. Lewis Road, Royersford, (610) 948-7635. Open mic., Thursdays.
THE PROXIMITY CAFÉ: 1450 E High St., Pottstown, (484) 949-9275.
THE WATER TOWER IN OAKS: 2200 West Drive, Upper Providence, (610) 666-0100. Old School, Oct. 8.

MORE BERKS/MONTH LISTINGS BELOW:

5 Oct – Steve Walker Irish Show at Kelsey O’Shays, Douglassville (6 p.m. start)
6 Oct – Open Bluegrass Jam at Chaplins the Music Café, Spring City (7 p.m. start)
7 Oct – Whiskeyhickon Boys at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
7 Oct – Monkey Bizzness at The Spring City Hotel, Spring City (8:30 p.m. start)
7 Oct – Dean House at Emily’s, Mohnton (6 p.m. start)
7 Oct – Stephanie Grace at The Old Philadelphia Public House, Pottstown (7 p.m. start)
7 Oct – Michael Kropp at All-Star Sports Bar & Restaurant, Gilbertsville (8 p.m. start)
7 Oct – Steve Walker at Rons Crooked Hill Tavern, Sanatoga (8 p.m. start)
7 Oct – Dads Wardrobe, Alina Dowdals at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
7 Oct – Donnie & Kevin at The Greshville Inn, Boyertown (8 p.m. start)
8 Oct – Turning Leaf Fall Festival, 2 stages, music from 11 to 5, featuring: The Angela Evans Duo, Steve Walker, Sam Schmidthuber, Ryan Rettew, Levi Bone, Middle Class, Voodoo Moon, Special Guest Villians, The 441’s, Quite the Contrary at The Boyertown Community Park, Boyertown (rain date 10/9)
8 Oct – Born Cross Eyed Acoustic at Wingman, East Greenville (8:30 p.m. start)
8 Oct – Scattertrain at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
8 Oct – Monkey Bizzness at The Myerstown VFW, Myerstown (9 p.m. start)
8 Oct – Mo7s at Klingers on Carsonia, Reading (9:30 p.m. strat)
8 Oct – Michael Kropp at The A’Dello Vineyard and Winery, Perkiomenville (2 p.m. start)
8 Oct – Michael Kropp at The Craft Ale House, Limerick (8:45 p.m. start)
8 Oct – Old School at The Water Tower, Oaks (8 p.m. start)
8 Oct – Pretty Words, Minor Setbacks, Trycheck at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
8 Oct – Pat & Greg at The Greshville Inn, Boyertown (8 p.m. start)
9 Oct – Open Mic at Chaplins the Music Café, Spring City (sign-ups at 6:30 p.m.)
10 Oct – Michael Kropp at the “Birdies for Boots” Benefit at Applecross Country Club, Downingtown (4:30 p.m. start)
13 Oct – Mo7s at Chicago Restaurant and Nightlife, Allentown (7 p.m. start)
13 Oct – Michael Kropp at The West Reading Tavern, West Reading (6:30 p.m. start)
14 Oct – The Dirty Dozen Dance Band at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
14 Oct – Elena Brokus Presents: Future Stars Showcase at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
14 Oct – Funky Frets Jazz-Grass Ensemble at The Other Farm Brewing Co, Boyertown (8:30 p.m. start)
15 Oct – Pistol Whip’d at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
15 Oct – Pickfest featuring: Manatawny Creek Ramblers, Stephanie Grace, Kendal Conrad, Hoppin’ Boxcars, Lady Bird & more between Durango’s and The Other Farm Brewing Co, Boyertown (12 noon start)
15 Oct – Killen Clark at the Pick Your Own Event at Frecon Farms, Boyertown (12 noon start)
15 Oct – Stephanie Grace at The Greshville Inn, Boyertown (6 p.m. start)
15 Oct – STORM at Cooper Morgans, Barto (9 p.m. start)
15 Oct – Jack Murray & The Blue Tarp Wranglers at The Pickfest After Party at The Other Farm Brewing Co, Boyertown (8:30 p.m. start)
15 Oct – Pat McGee Band at Downtown Alive, Reading (5 p.m. start)
15 Oct – Monkey Bizzness at The Moose Club, Lewistown (9 p.m. start)
15 Oct – Flower Power at Via Roma Italian Restaurant & Sports Bar, Eagleville (9 p.m. start)
15 Oct – Civil Discord at The water Tower, Oaks (8 p.m. start)
15 Oct – Big Whiskey, Fritz & Friends at The 1st Fundraiser at The Farm at Sunny High Farm, Pottstown (Tix $40 benefits Farm Aid)
15 Oct – John Seitz at Chaplins the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
16 Oct – Cliff Hills at the Pick Your Own Event at Frecon Farms, Boyertown (12 noon start)
16 Oct – Open Mic at Chaplins the Music Café, Spring City (sign ups 6:30)

Sources: Venues’ websites and submitted information.

Share Button

Ticket

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *