0

NIGHTLIFE: Here’s what’s brewing at area pubs, clubs

Share Button

The following is a sampling of venues in the region. Venues and performers are welcome to send information to ticket@digitalfirstmedia.com.
Main Line area
30 MAIN: 660 E. Lancaster Ave., Berwyn, (610) 220-2367.
ARDMORE MUSIC HALL: 23 East Lancaster Ave., Ardmore, (610) 649-8389. McLovins, Brothers and Sisters, June 10; Wavy Gravy’s 80th birthday celebration, June 11; Dave Patten, June 16; John Brown’s Body, June 17; Stray Birds, Evie Ladin Band, June 23; Swift Technique, Con Brio, June 24; New Riders of the Purple Sage, June 25.
BURLAP AND BEAN: 204 South Newtown Street Road, Newtown Square, (484) 427-4547. Open mic., Wednesdays.
NEW LEAF CLUB: 1225 Montrose Ave., Rosemont, (610) 525-1711. Open mic., Thursdays. Live music, Saturdays. Sunday Muse, June 11; Stoney Run Group, June 18; Dracula’s Miniskirt, June 25;
Berks County
FOR BERKS AND WESTERN MONTCO SCROLL DOWN
Bucks County
FREE WILL BREWING CO.: 410 E. Walnut St. No. 10, Perkasie, (267) 354-0813. Beer events, festivals and beer on tap; “Cards Against Humanity,” Tuesdays.
HAVANA: 105 S. Main Street, New Hope, (215) 862-9897. Lords of 52nd Street Band, June 10; Van Halen Tribute with Romeo Delight, June 17; Supertramp’s Carl Verheyen & Band, June 18.
SELLERSVILLE THEATER: 24 W. Temple Ave., Sellersville, (215) 257-5808. Rubix Kube (‘80s tribute), June 10; Kick It Out (Heart tribute), June 11; Glim Dropper, Dirty Purple, June 12; Peter Bradley Adams (EastMountainSouth), Jessy Tomsko, June 16; Canned Heat, Frank Viele, June 17; Michael Allman & The Mile High Club, Crisbie, June 18; Ian Hunter & The Rant Band, Angela Burns, June 19.
Chester County
KENNETT FLASH: 102 Sycamore Alley, Kennett Square, 484-732-8295. The Big Jangle (tribute to Tom Petty), June 10; Jeffrey Gaines, June 11; Rusty Blue, Blues Reincarnation Project, Kiera Sanky, Jonathan Gibson, June 12; Stand Up at the Flash – Brandon Jackson, June 16; Mutlu, June 17; The Collingwood, June 18; Ben Arnold, June 23; Trespass – The Music of Genesis, June 25.
THE BRIKETTE LOUNGE: 1339 Pottstown Pike, West Chester, (610) 696-9656.
SPRING CITY HOTEL: 88 N Main St., Spring City, (610) 948-7525.
Delaware County Area
A.J. STEPHEN’S CRAB HOUSE AND BAR: 105 S. MacDade Blvd., Glenolden.
A TASTE OF KEY WEST: 17 S. Morton Ave. Morton. Big Daddy & the Fender Benders, June 10; Bughunters, June 11.
AMICI RISTORANTE: 17 S. Morton Ave., Morton, (610) 690-2400. Friday nights from 4:30-6:30 is Buck a Shuck night with Ritchie.
BOGARTS BAR AND GRILL: 773 W. Sproul Road, Springfield.
BRANDYWINE TURF CLUB: Baltimore Pike, Concordville, (610) 361-9000. Horse racing daily.
BRIARCLIFFE BAR AND GRILL: 1061 Cedarwood Road, Briarcliffe. John Latta, June 11.
BURGUNDY LOUNGE: 25 E. Hinckley Ave., Ridley Park.
COPLEY’S TAVERN: Chichester Ave., Boothwyn. Misty Blue Karaoke with Patty, Thursdays and Saturdays.
CR SHENANIGANS: 4936 Pennell Road, Aston. Karaoke, Tuesdays.
DINO’S: 110 S. MacDade Blvd., Glenolden.
EDDYSTONE VFW 7949: 1015 Saville Ave.
GOOD TIME CHOLLY’S: 60 E. Baltimore Ave., Clifton Heights.
JD MCGILLICUDDY’S: 211 Carre Ave., Tinicum.
J.T. BREWSKI’S: 510. S. Oak Ave., Primos. Mike Barclay, June 12.
MAGGIE O’NEILL’S: Pontiac Road, Drexel Hill. Charlie Gracie, June 10.
MCGLONE’S STANLEY KUP INN: 209 Baltimore Pike, Springfield.
MILMONT INN: 300 Belmont Ave., Milmont Park.
MURRAY’S BAR AND GRILLE: 524 E. Baltimore Ave., Clifton Heights.
RED IRON PUB (FORMERLY CENTRAL PARK): 650 Baltimore Pike, Springfield, (610) 544-1076. DJ, Saturdays.
RIDDLE ALE HOUSE: 1073 W. Baltimore Pike, Media. Open Mic, Tuesday.
SLOWDOWN GRILLPUB: 4700 Pennell Road, Aston.
SPADA’S HOTEL: 920 Simpson St., Eddystone.
STAR HOTEL: Marcus Hook. Cash prize bingo, Fridays; Fun Facts Trivia, Saturdays.
SUNDANCE SALOON: 3531 Concord Road, Aston.
TAP ROOM: 15 S. Morton Ave., Morton, 610-690-2400. Open mic, Wednesday.
TAVOLA RESTAURANT + BAR: 400 W. Sproul Road, Springfield. Quizzo, Tuesdays.
THE REEF SEAFOOD AND STEAK RESTAURANT: Carpenter Plaza at the end of Meetinghouse Road, Wilmington, Del. Live blues with 4W5, Wednesdays, Karaoke, Thursday.
TOM-N-JERRY’S: 1006 MacDade Blvd., Milmont Park.
2312 GARRETT BAR RESTAURANT: 2312 Garrett Road, Drexel Hill.
TOWER THEATER: 69th and Ludlow streets, Upper Darby, 610-352-2887. Brian Wilson presents Pet Sounds – Celebrating the 50th Anniversary, Sept. 23.
North Penn/Indian Valley
APPALACHIAN BREWING CO.: 50 W. Third Ave., Collegeville, (484) 973-6064.
BLUE DOG TAVERN: County Line Road and Route 202, New Britain, (215) 997-9988.
BLUE DOG PUB: Allen Forge Shopping Center, Valley Forge and Allentown roads, Towamencin, (215) 368-6620. Trivia, Tuesdays.
BOYD’S CARDINAL HOLLOW WINERY: 1830 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 801-2227.
BUCKS COUNTY COMEDY CABARET: atop Poco’s, 625 N. Main St., Doylestown, (215) 345-JOKE. Simply Dee, Bob Marsdale, June 11; Tim Grill, Bill Chaing, June 18.
COUNTRY CREEK WINERY: 133 Cressman Road, Salford Township, (215) 723-6516. XFest, June 10-11; “Monthly Intention Crystal Singing Bowl Meditation,” June 16; Christine and Company, June 18.
CROSSROADS TAVERN: 2004 Hilltown Pike, Hilltown, (215) 822-3161. Megan Knight, June 10; August, June 11; Mustang Ride, June 17; Little Red Rooster, June 18.
DUTCH COTTAGE TAVERN: 1264 Bridge Road, Skippack, (610) 584-9961. Karaoke, Fridays.
FARM HOUSE RESTAURANT: 1146 Stump Hall Road, Skippack, (610) 584-5170. Voice in the Mirror, June 10; Greg Henderson, June 17.
HOTEL FIESOLE: 4046 Skippack Pike, Skippack, (610) 222-8009. Dr. Ben & Backbone Blues, June 10; DJ, June 11; Mighty Manatees, June 17; Third Period French, June 18.
J.T. BANKER’S: 309 S. Main St., Sellersville, (215) 257-9300. Stella and the Voodoo Fish, June 25.
JUSTIN’S CARRIAGE HOUSE: 3911 Skippack Pike, Skippack, (610) 584-5005. Live music, Fridays and Saturdays.
KEYSTONE LOUNGE: 3509 Skippack Pike, Worcester, (610) 615-6310. Karaoke, Thursdays; live music, Fridays and Saturdays; Turbine, June 11; Jah People, June 17; The WhiskeyHickon Boys, June 24; Doc Freeman Band, June 25.
LANSDALE TAVERN: 839 W. Main St., Lansdale, (215) 362-0460. Trivia, Wednesdays.
LEDDY’S PUB: Lederach Golf Course, 900 Clubhouse Drive, Lower Salford, (215) 513-3034, ext. 9.
MAINLAND GRILLE: 2250 Rittenhouse Road, Lower Salford, (215) 256-6192. Live music, Thursdays.
MAINLAND INN: 17 Mainland Road, Lower Salford, (484) 704-2600. Live jazz, Thursdays.
PUCK LIVE: 1 Printers Alley, Doylestown, (215) 348-9000. Wineskin Rock & Roll Jam, Tuesdays; open mic., Wednesdays; open blues jam with Little Red Rooster, Thursdays; John Beacher, Barefoot Bobby and the Breakers, June 10; Pure Pleasure, June 11; Ryan Tennis and The Clubhouse Band, June 17; Philly Rock and Soul, June 18.
PRISM BEER: 810 Dickerson Road, Upper Gwynedd, (267) 613-8572. Trivia, Tuesdays; “Gong-aroake,” Wednesdays.
RED CEDAR GRILLE: 249 Bethlehem Pike, Hatfield Township, (267) 477-1422. Trivia, Tuesdays.
RISING SUN INN: 898 Allentown Road, Franconia, (215) 721-6350. Arianne Rox, June 10; Mighty Manatees, June 16; Mike Guldin & Rollin’ and Tumblin’, June 18.
ROCK ‘N’ REBEL SALOON & GRILLE: 1903 Bethlehem Pike, Hatfield, (215) 822-9420. Country karaoke, Wednesdays; Texas hold ‘em, Thursdays and Saturdays; acoustic music, line dancing, Fridays.
ROUND GUYS BREWING CO.: 324 W. Main St., Lansdale, (215) 368-2640. Jazz jam, Wednesdays; trivia, Thursdays; “Vinyl Mondays with Skip,” Mondays; Ladies of Lansdale “School’s Out” drag show, June 18.
THE SUMNEY: 1610 West Point Pike, Upper Gwynedd, (215) 699-5693. Tableside magic, Thursdays.
TEX MEX CONNECTION: 201 E. Walnut St., North Wales, (215) 699-9552. Acoustic Sundays on the patio, Sundays; karaoke, Tuesdays; trivia, Wednesdays; DJ Nate, Thursdays; Lenny & the Soulsenders, DJ, June 10; 27th Anniversary 5K, June 22; Miles & Friends, DJ, July 8; Where’s Pete, DJ, Aug. 12; Mango Men, DJ. Sept. 9.
VIA MARCONI SPORTS BAR AND PIZZA PUB: 190 Forty Foot Road, Hatfield, (215) 393-1776.
VIA MARCONI’S SMOKEHOUSE TAVERN: 155 Pennbrook Parkway, Lansdale, (215) 362-7663. DJ, Saturdays.
VILLAGE TAVERN: 511 Stump Road, Montgomery Township, (215) 393-7953.
ZINC: Holiday Inn, 1750 Sumneytown Pike, Towamencin, (215) 368-3800. DJ, Fridays and Saturdays.
Eastern Montco
ACT II PLAYHOUSE: 56 E. Butler Ave., Ambler, (215) 654-0200.
AUGUST MOON: 300 E. Main St., Norristown, (610) 277-4008. Jazz every second Saturday of the month October-May.
BAR 31: 31 Main St., Ambler, (215) 646-0440.
BLUE COMET BAR & GRILL: 106 S. Easton Road, Glenside, (215) 572-9780.
BRITTINGHAM’S IRISH PUB: 640 Germantown Pike, Lafayette Hill, (610) 828-7351. Brian Fitzzy, June 10; Dave Duong, June 11; Tim Williams, June 16; Red, June 18; Tim Williams, June 23; Jamie Salvatore, June 24.
CHAP’S TAPROOM: 2509 W. Main St., Jeffersonville, (610) 539-8722. Poker, Tuesdays; DJ, Saturdays.
FOREST & MAIN BREWING CO.: 61 N. Main St., Ambler, (215) 542-1776.
GYPSY SALOON: 128 Ford St., West Conshohocken, (610) 828-8494.
HALLIGAN’S PUB: 1619 Bethlehem Pike, Flourtown, (215) 836-9597.
HARRIGAN’S PUB: 1051 W. County Line Road, Warminster, (215) 674-3377.
KC’S ALLEY: 10 W. Butler Pike, Ambler, (215) 628-3300. Trivia, Thursdays; live music, Fridays.
KESWICK THEATRE: 291 N. Keswick Ave, Glenside, (215) 572-7650. “Girls Night: The Musical,” June 10; Matty B., June 12; Bruce in the USA, June 17; The Turtles, Chuck Negron, Gary Puckett & The Union Gap, The Cowsills, Mark Lindsay, Spencer Davis Group, June 22.
MAGERKS PUB AND GRILL: 582 S. Bethlehem Pike, Fort Washington, (215) 948-3329.
MIKE’S YORK STREET BAR & GRILL: 544 York Road, Warminster, (215) 672-3300. Trivia, Tuesdays; acoustic music, Wednesdays; Karaoke Night with Lou, Saturdays.
SOUTHERN CROSS KITCHEN: 8 E. First Ave., Conshohocken, (484) 344-5668.
TONY’S PLACE BAR & GRILL: 1297 Greeley Ave., Warminster, (215) 675-7275.
WET WHISTLE BAR & GRILL: 300 Meetinghouse Road, Jenkintown, (215) 884-5705. Open Mic. Night, Tuesdays; Victoria Watts, Wednesdays.
Berks and Western Montco
CHAPLIN’S: 66 N. Main St., Spring City, (610) 792-4110. Open mic. night, Sundays. Iceman, June 10; Last Chance, Rusty & Jan, Savannah King, Eric Stimmler, June 17; Aim 4 Grey, The Lizard People, TIEM, June 18; Joint Custody Tour: CPTime & R.O.B. Axe Limbert, June 25.
THE COLONIAL THEATRE: 227 Bridge St., Phoenixville, (610) 917-1228. Kim Russo, June 24.
STEEL CITY COFFEE HOUSE: 203 Bridge St., Phoenixville, (610) 933-4043. Ben Arnold Band, June 16; Jeffrey Foucault with Kyle Swartzwelder, June 17; Ari Hest with Brian Dunne, June 24.
THE WATER TOWER IN OAKS: 2200 West Drive, Upper Providence, (610) 666-0100. Dog Bite Money, June 25.

There’s more happening in the Berks-Mont region:
8 June – Mo7s at The Doubletree Hotel, Reading (7 p.m. start)
9 June – Kim & Paul at Union Jacks on the Manatawny, Oley Twp., (7 p.m. start)
9 June – Al & Bill Duo at Cutillo’s Restaurant, Pottstown (7 p.m. start)
9 June – Open Mic w/ Chip at Pappy T’s, Hamburg (8 p.m. start)
10 June – Ken & Rick (final show) at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
10 June – Mo7s at Mark’s Upland Live, Reading (10 p.m. start)
10 June – Chestnut Grove at Kimball’s Pub, Williamsport (9 p.m. start)
10 June – Old School at Via Roma Italian Restaurant & Sports Bar, Eagleville (9 p.m. start)
10 June – Special Guest Villains at The World of Beer, Exton (9 p.m. start)
10 June – Frog Holler 20th Anniversary Show at The Doubletree Hotel, Reading (8 p.m. start)
10 June – Michael Kropp at The Markley Grille at Bella Vista Golf Course, Gilbertsville (6 p.m. start)
10 June – STORM at Temple Fire Co., Temple (9 p.m. start)
10 June – Iceman at Chaplin’s the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
10 June – Misbehavin Duo (on the patio 6) Tube Top Mama (in the bar 9) at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick
10 June – Donnie & Tommy at The Greshville Inn, Boyertown (8 p.m. start)
10 June – Better Than Nothing at Pappy T’s, Hamburg (9:30 p.m. start)
10 June – Hydraulic Lime at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
10 June – Dale McCauley in Gatsby’s at Sunnybrook, Pottstown (6:30 p.m. start)
11 June – Scattertrain at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
11 June – Stephanie Grace at The Greshville Inn, Boyertown (6 p.m. start)
11 June – Mo7s at Johnny & Hons Smokehaus, Robesonia (8 p.m. start)
11 June – Monkey Bizzness at Sun Valley Campground, Bowmansville (campers only, 8 p.m. start)
11 June – Levi Bone (on the patio 5) All Souled Out (in the bar 9) at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick
11 June – Civil Discord at The Water Tower, Oaks (8 p.m. start)
11 June – Temple Avenue Trio at The Manatawny Stillworks, Pottstown (7:30 p.m. start)
11 June – Bobby Newton at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
11 June – Uzo at The Other Farm Brewing Co., Boyertown (8 p.m. start)
12 June – Kim & Paul Band at Union Jacks on the Manatawny, Oley Twp. (6 p.m. start)
12 June – Open Mic Night at Chaplin’s the Music Café, Spring City (sign ups start at 6 p.m. start)
12 June – Matt Plaisted & Friends at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick (4 p.m. start)
12 June – Celtic Martins sponsored by The Women’s Guild of St. Paul’s UCC at Fleetwood Park, Fleetwood (6 p.m. start)
16 June – Chestnut Grove at The Lava Lounge, Pittsburg (9 p.m. start)
16 June – Special Guest Villains at The Morgantown Carnival, Morgantown (6 p.m. start)
16 June – Neo Trio at Union Jacks on the Manatawny, Oley Twp. (7 p.m. start)
16 June – Hopwood at Cutillo’s Restaurant, Pottstown (7 p.m. start)
16 June – Open Mic w/ Chip at Pappy T’s, Hamburg (8 p.m. start)
17 June – Whiskeyhickon Boys at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
17 June – Michael Kropp at The Roadhouse Grille, Skippack (7 p.m. start)
17 June – Last Chance, Rusty & Jan, Savannah King, Eric Stimmler at Chaplin’s the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
17 June – Juice Box Hero (on the patio 6), First Highland Watch (in the bar 9) at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick
17 June – Lights Out at Cutillo’s Restaurant, Pottstown (8:30 p.m. start)
17 June – Cynical Stache at Pappy T’s, Hamburg (9:30 p.m. start)
17 June – Phoenix Sideshow at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
17 June – Brooke DiCaro in Gatsby’s at Sunnybrook, Pottstown (6:30 p.m. start)
18 June – Stephanie Grace, The Uptown Band at The Fathers Day Guitar B Q at The Knights of Columbus, Stowe (12 noon start)
18 & 19 June – Berks-A-Palooza benefitting Four Diamonds for Pediatric Cancer 27 bands 3 stages featuring: Mondays Mistress, Pear Street, Nick Kile, Left Field, Record Highs, Mystic Warrior, Fatal Agression, Dave Mel Blues Band, Bomojo, Pistol Whip’d, Perfect Strangers, Stir Crazy, Better Than Nothing, Hy Jynx, Keith Scharlach, Crossroads Duo, Norfolk N Way, Cranked, Pawnshop Bound, Moonlight Grahm, Tossed Salad, Sloth Love Chunk, Cult Status, Groove Dogs, Crutucal Mass at the Temple Fire Co., Temple (12 noon Sat. start 10 p.m. Sun. end)
18 June – 6 Times 9 at Pappy T’s, Hamburg (9:30 p.m. start)
18 June – Sanctuary at The Peanut Bar & Grill, Royersford (9:30 p.m. start)
18 June – Michael Kropp at the BMBA Philadelphia Ave Street Fair at Rita’s Boyertown (1:30 p.m. start)
18 June – Aim 4 Grey, The Lizard People, TIEM at Chaplin’s the Music Café, Spring City (8 p.m. start)
18 June – Matt Plaisted (on the patio 5), The Whitewalls (in the bar 9) at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick
18 June – Griz at The Greshville Inn, Boyertown (8 p.m. start)
18 June – Tommy Roberts Duo at The Manatawny Stillworks, Pottstown (7:30 p.m. start)
18 June – The Ultra Kings at Cigars International, Hamburg (9 p.m. start)
19 June – Frog Holler at Union Jacks on the Manatawny, Oley Twp., (6 p.m. start)
19 June – Open Mic Night at Chaplin’s the Music Café, Spring City (sign ups at 6 p.m.)
19 June – Matt Plaisted & Friends at Creekside Sports Bar & Grill, Limerick (4 p.m. start)

Sources: Venues’ websites, submitted information and staff reports.

Share Button

Ticket